Çocuğa Ders Nasıl Sevdirilir | BİLGİ HAZİNESİ
Buradasınız: Ana sayfa » Çocuk » Çocuğa Ders Nasıl Sevdirilir

Çocuğa Ders Nasıl Sevdirilir

Ders çalışma becerisi çocuklarda öz denetim ve düzen kavramının gelişmesi ile oluşan bir durumdur. Düzen ve Öz denetim kavramları anaokulu ve ilk öğretimin ilk zamanlarında kazanılmaya başlanırken ilk öğretimin üçüncü sınıftan sonraki zamanlarında artık çocuğun karar vererek verdiği kararların sorumluluğunu alması beklenmektedir. Ailelerin en çok yanıldıkları nokta çocuğun çok fazla ders çalışırsa başarılı olacağı düşüncesidir. Oysaki ilk öğretimin ilk yıllarında çocuğun yaşı ile doğru orantılı olarak yanlızca öz denetim ve düzen becerilerini geliştirebilmesidir.İlk öğretimin 4. ve 5. yıllarında ise çocuğun gelitirmesi gereken beceri yanlızca karar verme ve kararının sonuçlarını üstlenebilme becerebilmesidir. Bu becerileri sağlıklı bir şekilde edinebilen bir çocuk doğru şekilde ders çalışma yetisini kazanır ve kendi hayatını planlamayı başarabilir duruma gelir.

çocukla- zaman

Çocuğun ilk aldığı düzen ve denetim kavramları aile içerisinde başlar bu sebele aile içerisinde yaşanılan sorunlar çocuğun yaşama verdiği tepkileri belirler örneğin bir aile içerisinde huzursuzluk varsa çocuk huzursuz davranışlar sergiler, bir ailede çatışma ve şiddet varsa çocukta saldırganlık gelişir, eğer aile içinde çocuğa sorumluluk ve güven verilmiyorsa çocuk sorumluluk alamaz ve yaptığı işlerin arkasında duramaz.

 


Çocuğunuzun ileride sağlıklı bir ders çalışma alışkanlığı edinebilmesi hatta sağlıklı bir yaşam kurabilmesi için küçük yaşlardan itibaren bazı püf noktalarına dikkat edilmesi gerekmektedir.Öncelikle çocukta düzen kavramın oluşturabilmesi için, çocuk için en temel gereksinimler olan, yemek yeme, uyku uyuma, oyun oynama, eve giriş çıkış saatleri gibi kavramların belirli olması herşeyin zamanında ve aksatılmaması çocukta ilk düzen kavramının gelişmesini sağlayacaktır.

 


Okul çağında ise, çocuğun zamanın doğru planlanması önemlidir.Örneğin çocuğun boş zamanlarını verimli geçirmesi, hafta sonları tatil günleri gibi zamanlarda hobi vs. yer verilmesi ders çalışma yemek yeme oyun gibi zamanların belirli ve düzenli olması çocuğun ders çalışma düzen, planlı olma gibi özelliklerinin gelişmesini sağlayacaktır. Bunun dışında akşamları televizyon karşısında uzun saatler geçirilmesi, sürekli bilgisayar oyunu oynanması, tatil günlerin hiçbir program olmadan geçirilmesi çocuğun boş zamanlarını savruk ve düzensiz kullanmaya alışmasını sağlayacağından ileride çocuğun çalışma becerisini kazanması oldukça zorlaşacaktır. Ailelerin,Çocuklarının doğru ders çalışma alışkanlığını kazandırmak için yapması gerekenler, Okul dışı zamanlarda planlar yapılarak bu planların kesinlikle uygulanıyor olması, çocuğun hobilerinin desteklenerek geliştirilmesidir.

 


Peki Ders çalışmayan Çocuğa Aileler Nasıl Davranmalı ?

 


Öncelikle eşinizle Ya da ailedeki diğer yetişkinlerle bu fikrinizi konuşun ve bu konuda bir aile toplantısı yapmak istediğinizi söyleyin.

 


Aile içerisinde bir toplantı yaparak, Herkezin sorumluluklarından bahsedin, Öncelikle kendi sorumluluklarınızdan bahsedin. Aileye, çocuklara, işe vb. Örneğin ben anne olarak akşam yemeklerini hazırlarım.

 


Daha sonra çocuklarınızın sorumluluklarından, neler yapabilceklerden bahsedin, Kardeşlerine, okuluna, ailesine vb. Çocuğunuza sorumluluklarını bulması konusunda yardımcı olun.

 


Her aile bireyinin sorumluluklarını mutlaka yazıyor olun ve bu kağıdı herkezin görebilceği bir yere asın.

 


Her hafta ailece toplanarak sorumlulukların yapılıp yapılmadığı ile ilgili tartışılmalıdır. Sorumlulukların ne kadarının yapıldığı, yapılamadıysa nedenleri , nasıl telafı edileceği, eklenecek yeni sorumluluklar Ya da çıkarılıcaklar konuşulmalıdır. Ebeveynler o hafta yapmadıkları bir sorumluluk Ya da görev varsa mutlaka bunu konuşmalıdırlar bu çocuğu yapamadığı görevler konusunda motive etme açısından önemlidir.

 


Önemli Not: Bazı aileler, Çocuklarına sorumluluk vermekten kaçınır. Örneğin giyisilerini onlar giydirir, derslerini neredeyse onlar yapar, oysaki bütün bunlar çocuğa iyilik yapmaktansa onun sorumluluk almayı öğrenmesini engeller. Sorumluluklar çocuklara hayatları ile ilgili becerileri kazanmaları için fırsat verir. Çocuğunuzun kendi işlerini yapabilceği şeyleri kendisi yapması oldukça önemlidir.

 


Çocuğunuzu bir sonraki günü planlaması için ona her gün yarın ne yapacaksın sorusunu sorun ve ertesi gününü planlaması için onu teşfik edin, günlerini doğru şekilde planlayaman çocuklar görev ve sorumluluk bilincini geliştirmede zorlanırlar ve ileride derslere başlayamama, işlerini yarıda bırakma gibi olumsuz davranışlar geliştirebilir.

 


Günü planlama becerisini kazandırmak için; Mutlaka bütün planını kendisinin yapmasını sağlayın,bir çizelge oluşturup yarın ne yapacaksın, ne kadar zamanda, ve hangi zamanda  ona zorlandığı planlamada yardım edeceğinizi söyleyerek destek olabilirsiniz.

 


Çocuğunuz plan yaptıktan sonra, ona planına mutlaka uyması için destek verin yorulması, yapamıyor olması bırakması için bahane olmamalı.

 


Önemli Not: Çocuğunuzun yaşının üzerinde bir beklentiye girmeden, yaşıyla doğru orantılı olarak görev ve sorumluluklar vermek çocuğun kendine güvenini kazanması ve yapabilceğine inanması açısından önemlidir. Aksi halde yapamayacağı görevler vermek kendi olan güveni sarsacak ve çocukta yetersizlik duygularını geliştiricektir.

 


Çocuğun motive olmasını sağlayın, kendi kendini motive edebilmesini sağlamaya çalışın,

 


Ders başarısı için ders öncesi ön hazırlık, derslerin tekrarlanması, dersin dinlenmesi yeterli olcauktır.

 


Çocuğun öğrendiği bilgileri kullanmasını sağlamak örneğin matemetik becerisini kullanmasını para hesabi yaparak kullanmasını sağlayabilirsiniz.

 


Çocuğun öğrendiği bilgilerin ne kadarını, ne şekilde kullanıp kendini değerlendirerek nerelerde hatalar yaptığı ve bu hataları ne şekilde düzeltebilceğini belirlemek ders çalışma alışkanlığının pekişmesi açısından önemlidir.

 


Önemli Not: Ailelerin her zaman hatırlaması gereken şey, her olumsuz davranışın düzelmesi zaman ve her olumlu davranışın kazanılması zaman ister ve bu zaman çocuğun özelliklerine ailenin çocuğa karşı olan tutumuna ve çocuğun içinde bulunduğu duruma göre farklılık göstermektedir.

 


Günlük Programda yaşanan zorluklar için;

 


haftalık ve aylık programlar yapın ve yazılı çizelgeden bunu takip edin

 


günlük yapılıcaklar listesi tamamlandıktan sonra çocuğunuzu ödüllendirin ancak aşıraya kaçmayın

 


hatırladığı ve başardığı her davranış farkedilmeli ve bunu ne şeklide yaptığı sorulmalı böylece çocuk başarılarınnı tesadüf değil kendisi tarafından yapılan bir davranış olduğunu faredecektir.

 


Büyük işleri mutlaka küçük parçalara bölün

 


unutulan Ya da aksatılan işler konusunda birdahaki seferi bu sorunlara karşılaşmamak için neler yapılmalı bu mutlaka konuşulmalıdır.

 


Çocuğun sürekli kurtarıcısı olmayın davranışlarının sonucu ile başedebilmeyi öğrenebilsin

 


Kızmak bağırmak yerine sorunu nasıl çözebileceğinizi konuşabilirsniz.

 

 

doğru ve etkili bir tutumla çocukların ev ödevi, aile ilişkilerini bozan bir faktör olmaktan çıkabilir.
Birçok çocuk ev ödevi konusunda bir noktada direnç gösterir ya da ödev yapmayı reddedebilir. Bunlar genellikle çocukların sıkılmasından, yorgun olmasından veya ödevin öneminin farkında olmamasından kaynaklanır. Çocukların ödev yapma isteğinde ebeveynlerin çok büyük etkisi vardır. Çocuğa doğru ortamı, rutini ve desteği sağlamak, çocuğun ödevleri konusunda daha istekli olmasını doğurur.
İlkokul, öğretimin ilk yıllarında çok ödev yapılmasının gelecekteki akademik başarılarla ilişkisini kanıtlayan somut kanıtlar çok azdır. Bunun yanında okuma alışkanlığı kazandırmada da ilkokul çağı ödevlerinin önemli bir rolü vardır.
Nefret etmesin
Ev ödevleri aynı zamanda okul ve ebeveyn arasında güçlü bir bağlantının var olmasını sağlar. İlköğretimin beşinci yılından itibaren ev ödevleri daha önemli bir rol üstlenir. Bu çağlarda ev ödevlerini düzenli olarak yapan çocukların akademik başarıları yapmayanlara oranla daha yüksektir.
Ev ödevlerinin yapılması yolunda verilen savaşlar, tüm aile için sorun yaratabilir. Bazı aileler için bu savaşlar her geçen gece gittikçe uzayabilir. Akşamlar dehşet ve korku içinde beklenir, ilişkilerde gerginlik olur ve zamanla çocuklar ev ödevlerinden daha da nefret etmeye başlarlar.
Çocukların akademik becerileri, bireysel ihtiyaçları veya öğrenme zorluğu gibi sahip oldukları özellikler nedeniyle ev ödevleriyle ilgili yaşanan sorunların boyutu da büyüyebilir.
İşleri daha üretici ve dayanılabilir bir duruma getirmenin yolları da var
– Çocukların beklenmedik durumlara toleransları düşüktür buna karşın önceden belirlenmiş sınırlar içinde uyum gösterme olasılıkları yüksektir. Bu nedenle çocuğunuzun yaşına ve ihtiyacına uygun bir çalışma programını okulun ilk günlerinden itibaren oluşturun. Bunu yaparken dinlenme süreleri içerikleri masada oturma süresi ve kısa molalarla ilgili çocuğunuzun da fikrini alın.
– Çocuğunuza çalışabilmesi için uygun ortamı sağlamaya çalışın. Sürekli aynı yerde çalışması konsantrasyonu artıracağından, en uygun yeri birlikte belirleyin. Ortamın sessiz ve düzenli olmasına dikkat edin.
– Televizyon veya yüksek sesli müzik gibi dikkat dağıtıcılardan kaçınmaya çalışın. Televizyon veya yüksek sesli müzik çocukların konsantrasyonlarını en aza indirger.
– ‘Aynısını daha fazla söyleyerek’ etkili olmazsınız. Sürekli ‘ders çalış’ demek yerine belirlenmiş saatte çocuğunuzu masaya oturtun. Bunu yaparken kararlı ama sakin olmaya dikkat edin. Çocuğunuzun yanında bulunamıyorsanız onu uzaktan denetlemek için en etkili yöntemi kullanın.
– Çocuğunuzla her gün okul ve onunla ilişkili konularla ilgili sohbet etmek için zaman ayırmaya çalışın. Çocuğunuzu başarıları ve çabaları için ödüllendirmek önemlidir. Pozitif yorumlar, eleştirel olanlara nazaran çocuğun davranışlarının değişiminde daha fazla etkiye sahiptirler. Ev ödevlerinin mükemmelliğe ulaşmayı değil öğrenmeyi hedeflediği unutmayın. Belirlenmiş programa uygun davrandığı her adımı ödüllendirin.
– Ev ödevi alışkanlığı geliştirilirken, öğretmenle iletişim halinde bulunun. Bunun yanında çocuğunuza spesifik olarak yardım edebileceğiniz konuları veya destekleyebileceğiniz konuları öğretmeniyle konuşabilirsiniz.
– İlkokul çağındaki birçok çocuk ödevlerini yaparken soruları cevaplayacak birilerinin yanlarında olmasını isterler. Eğer çocuğunuzla ilgilenen bir başkası varsa onunla ödevlerle nasıl başa çıkıldığı konusunda konuşun. Daha büyük çocuklar için, ona tamamlanmış bir ödevi okumayı önerebilirsiniz. Öncelikli görevinizin yardım ve destekleme olduğunu unutmamalısınız.
Hobileri de olsun
Çocuğunuzun ödevlerine karışmaktan ve onun yerine ödevleri yapmaktan kaçının. Böyle bir tutumun kimseye bir faydası olmaz ve öğretmenin çocuğun zorlandığı konuları anlamasında zorluk çıkarır.
Ev ödevleri değerlidir ama çocuğunuzun bedensel, zihinsel ve duygusal sağlığını destekleme ve geliştirme çabalarınızdan vazgeçmeyin. Ev ödevleri kadar çocuğunuzun hobileri olması spordan ve sanattan zevk alması önemlidir.

Popüler Aramalar

çocuklara ders nasıl sevdirilir (12)çocuğa ders nasıl sevdirilir (12)çocuğa ödev nasıl sevdirilir (6)bir çocuğa ders nasıl sevdirilir (2)çocuğa ders çalışmayı sevdirmek (2)çocuğa ders nasıl sevdirilir tedavisi (1)öğrenciye ders nasıl sevdirilir (1)ödev yapmak nasıl sevdirilir (1)ödev sevmeyen öğrenciye ödev nasıl sevdirilir (1)dersi okulu çocuğuma nasıl sevdirebilirim (1)ders nasıl sevdirilir (1)çocuk ders çalışması nasıl sevdirilir (1)cocuguma dersi nasil sevdirebilirim (1)tarih nasıl sevdirilir (1)

Bu konuyu sosyal medyada paylaşın
Sponsorlu bağlantılar
ARADIĞINIZI BULAMADIYSANIZ BURADAN ARAYIN

Sıradaki Konu Başlıkları
******************

Etiketler:
Yorum yapın

Benzer Konu Başlıkları