Geleneksel Türk Süsleme Sanatları | BİLGİ HAZİNESİ
Buradasınız: Ana sayfa » Kültür-Sanat » Geleneksel Türk Süsleme Sanatları

Geleneksel Türk Süsleme Sanatları

Geleneksel Türk Süsleme Sanatları denilince Hat, Ebru, Tezhip, Rölyef Oyma ve Seramik akla gelmektedir
Hat:
Geleneksel Türk Süsleme Sanatları denilince akla hat, ebru, tezhib, rölyef ve oyma gelmektedir. 2004 yılı itibarıyla ilimizde icazet (yeterlilik izni) sahibi 2 hattat bulunmaktadır. “Hat Örnekleri” kitabı da bulunan ve Süleymaniye Camii Başimamlığı’ndan emekli olan Hattat Saim Özel (1919, Taraklı)’in eserleri, Mekke’de Kral Halid tüneli, bir çok İstanbul camisiyle özel bazı koleksiyonlarda bulunmaktadır. Hat dalında ilimizdeki ikinci sanatçı ise, Sakarya Üniversitesi Türk İslam Sanatları Tarihi öğretim üyesi olarak çalışan Yrd. Doç.Dr. Mehmet Memiş (1960, Çorum)’tir. Yurt içi ve dışında 10’u kişisel bir çok sergi açan Memiş, ilimizde hat dersi vermeyi de sürdürmektedir. Aslen Adapazarılı olan ve halen Kocaeli Üniversitesi’nde öğretim üyesi olarak görev yapan İkramettin Karaman, hat ve resim sanatının ikisinde de eserler vermeyi sürdürmektedir. Bu arada hat ve gravür alanında, yakma tekniğiyle bir çok eser veren, kişisel ve karma sergiler açan bir diğer sanatçımız ise Adnan Kalaycıoğlu (1952, Adapazarı)’dur. Öte yandan ilimizde Muammer Gültekin, Nafi Özdin, Nihat Bağçeli de amatör olarak hat çalışmalarını sürdürmektedirler.
Ebru ve Tezhib:
Geleneksel Türk Süsleme Sanatları içerisinde çok önemli bir yer tutan ebru ve tezhib alanında, ne yazık ki uzun yıllar ciddi bir çalışma görülememiştir. 1995 sonrası rastlanan bazı olumlu çabalar ise henüz amatörlük düzeyindedir. İlimizde Suat Önal, Ali Kasım Aksoy ve Ömer Sadık Kendir’le ilk ebru ve tezhib çalışmaları, Bağdagül Sanatevi’nin kuruluşuyla hız kazanmış, Zübeyde ve Bağdagül Atan’ın açtıkları sergiler ve verdikleri eğitimle ilerleme kaydedilmiştir. Ebru sanatçısı Ayla Makas’la çalışmalarını sürdüren Meral Yeleri Akay (1954, Bursa) ve Mehmet Akif İlköğretim Okulu öğretmenlerinden Mehmet Sarı (1966, Adapazarı), ilimizde ebru sanatına katkı sunanların başında gelmektedir.
Rölyef:
Bitki parçalarıyla resim yapma esasına dayanan rölyef dalında ise ilimizde Avni Öztürk ve Süha Erdir’den söz etmek mümkündür Her iki sanatçı da rölyef alanında özgün eserler vermiş ve bir çok kişisel-karma sergilere katılmışlardır.
Oyma:
Ağaç üzerine hat yazıları oyma esasına dayanan oyma sanatında ilimizde eser veren sanatçılar Mustafa Emircan (1957, Hendek) ve Vahap Yaşar (1959, Kaynarca)’dır. Öğretmen kökenli her iki sanatçı da amatörce çalışmalarını sürdürmektedirler.
Seramik:
Seramik alanında Sakarya’nın adını duyuran sanatçımız Melike Abasıyanık Kurtiç (1930, Adapazarı)’tir. Yurt içi ve dışında bir çok segilere katılan ve ödüller alan Kurtiç, seramik gereçlerinin tüm imkanlarını kullanarak oluşturduğu tabiat esintisi formları ile sermaik dalının ilk ve ünlü uygulayıcılarından biridir.
Bu alanda ikinci sanatçımız ise Ayla Canay Tek (1978, Adapazarı)’tir. Çalışmalarını halen Eskişehir Osman Gazi Üniversitesi’nde sürdüren genç sanatçı, seramik alanda kişisel sergiler açarak ve eğitim vererek sanata katkısını sürdürmektedir.
Sakarya Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nde açılan seramik bölümünün de ilimizde seramik sanatına olumlu katkılarından söz etmek gerekir.

Bu konuyu sosyal medyada paylaşın
Sponsorlu bağlantılar
ARADIĞINIZI BULAMADIYSANIZ BURADAN ARAYIN

Sıradaki Konu Başlıkları
******************

Etiketler:, ,
Yorum yapın

Benzer Konu Başlıkları