Leylak Çiçeği | BİLGİ HAZİNESİ
Buradasınız: Ana sayfa » Çiçekler » Leylak Çiçeği

Leylak Çiçeği

Leylak dünyanın birçok yerinde yetişen bir süs bitkisidir. Zeytingiller familyasından, 20′ye yakın türü bulunan, bahçe ve parkların süslenmesinde çok kullanılan soğuklara oldukça dayanıklı bir ağaççıktır. Çiçekleri salkım biçimdedir. Bu güzel kokulu çiçekler mor, beyaz, maviye çalan pembe renklerde olur. Ağacın boyu 6 m’yi bulabilir. Leylak az bir bakımla hemen her yerde yetişebilir.
Ana yurdu Doğu Avrupa ve Asya’dır. Avrupa’dan Kuzey Amerika’ya geçmiştir. Leylak ağacıtohumdan yetiştirildiği gibi daldırma ile de yetiştirilebilir.

Yaprakları parlak yeşil renkte, kenarları düz ve kalp şeklindedir. Leylak ilk baharda çiçekaçar. Serada yetiştirilirse kışında çiçek alınabilir. Bazı çeşitlerinin çiçekleri katmerlidir. “Adi leylak ağacı” ve “Doğu leylak ağacı” olmak üzere başlıca iki çeşidi vardır.
Bir yıllık dalları üzerinde bulunan çiçekleri bahçe süslemesinde kullanıldığı gibi kesmeçiçekçiliktede kullanılır. Çeşitli melezlemelerle yalınkat veya katmerli, beyaz, pembe, kırmızı, açık ve koyu mor, ebruli, krem renginde çiçekler açan pek çok türü elde edilmiştir.

Bu konuyu sosyal medyada paylaşın
Sponsorlu bağlantılar
ARADIĞINIZI BULAMADIYSANIZ BURADAN ARAYIN

Sıradaki Konu Başlıkları
******************

Etiketler:,
Yorum yapın

Benzer Konu Başlıkları